Google Drive and Google Apps!

Google Drive czyli chmura dla nauczycieli

Czym jest chmura?

Chmura internetowa (inaczej chmura obliczeniowa) to rodzaj usługi, który polega na przechowywaniu danych na serwerze zewnętrznym, i który umożliwia osobie stały dostęp do jego zawartości. Dane te to najczęściej multimedia (zdjęcia filmy), ale także dokumenty, oprogramowanie, wirtualny sprzęt i bazy danych. Chmura internetowa to taki wirtualny dysk przenośny. Możemy na niego wrzucić dokumenty, zdjęcia i filmy i nie musimy się martwić tym, że zapomnimy go zabrać z domu. Chmura umożliwia nam dostęp do własnych danych z każdego miejsca na ziemi, gdzie dociera Internet.

Firmy takie jak Google, Microsoft czy Dropbox pozwalają przesyłać do chmury dokumenty, zdjęcia i filmy. Takie przechowywanie dużych ilości danych jest jednak kosztowne i dlatego część usług jest płatna.

W czołówce jest Google z usługą Google Drive, który daje w za darmo aż 15 GB.

Kolejnym potentatem cloud computingu jest Microsoft. Jego usługa OneDrive daje pełną synchronizację z pakietem Office, jednak oferuje tylko 5 GB darmowego miejsca. Możliwe jest rozszerzenie po spełnieniu pewnych warunków.

Inne takie usługi to m.in. Dropbox, iCloud, Box czy SugarSync. Oprócz ceny za gigabajt, warto zwrócić uwagę na możliwość przywracania usuniętych plików, zabezpieczenia, oraz prędkość działania chmury.

Google Drive i Google Apps

Dysk Google to miejsce przechowywania plików. Dysk umożliwia przechowywanie plików z komputera i uzyskiwanie do nich dostępu w dowolnym miejscu w Internecie. Wiele typów plików można przesłać na Dysk Google.

Po przesłaniu pliku na Dysk Google możemy go udostępnić. Produkty Microsoft Office można przesyłać na Dysk Google i konwertować do pożądanego formatu w Google Apps.

Podstawowe informacje

Dysk Google (ang. Google Drive) – usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach Google. Dysk Google został zintegrowany z Google Docs, dzięki czemu użytkownicy po zalogowaniu znajdą w niej wszystkie dotychczas utworzone dokumenty.

Przy użyciu Dysku Google można bezpiecznie przechowywać swoje pliki oraz otwierać i edytować je na dowolnym urządzeniu.

Na Dysku możesz bezpłatnie zapisać 15 GB danych. Większe ilości danych wymagają wykupienia dodatkowego miejsca na serwerze.

Instalacja

* Windows

* Android - Google Play

* Chrome Web Store (Dodatki do Google Drive)

Jak pracujemy z Dyskiem Google

1. Otwieramy stronę drive.google.com

Na komputerze otwieramy drive.google.com.

Zobaczymy tam „Mój dysk” zawierający przesłane oraz zsynchronizowane przez nas pliki i foldery (utworzone przez nas pliki Dokumentów, Arkuszy, Prezentacji i Formularzy Google).

2. Przesyłamy i tworzymy pliki

Pliki możesz przesyłać z komputera, telefonu komputerowego lub tworzyć na Dysku Google.

3. Udostępniamy i porządkujemy pliki

Można udostępniać pliki i foldery, aby inne osoby mogły je wyświetlać, edytować lub komentować. Dzięki Dyskowi Google można teraz wszędzie korzystać ze swoich plików – nie musisz już wysyłać tych materiałów w załączniku do e-maila.

Tworzenie i współpraca

Na Dysku Google znajdziemy Dokumenty Google, zatem możemy równolegle z naszymi współpracownikami lub innymi osobami edytować pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje. Swoje dokumenty możemy udostępniać, dodawać do nich komentarze i odpowiadać na uwagi innych osób, a nawet wprowadzać szybkie poprawki.

Bezpieczne miejsce na pliki i swobodny dostęp

Do swoich plików możemy dostać się swobodnie z każdego miejsca – z domu, pracy, podczas zakupów i z dowolnego urządzenia. Wystarczy, że zainstalujemy program Dysk Google na swoim komputerze lub pobierzemy aplikację na komórkę lub tablet albo po prostu wejdziemy na stronę drive.google.com

Wyszukiwanie

Możemy szukać plików, używając słów kluczowych, a także filtrować wyniki według typu pliku, właściciela i innych cech. Dysk rozpoznaje nawet zawartość przeskanowanych dokumentów i zdjęć.

Praktyczne rady

Pliki i foldery oznaczone gwiazdką możemy szybko odnaleźć.

Kosz jest miejscem przechowywania wszystkich usuniętych elementów Dysku. Musisz zawsze ręcznie opróżnić kosz, aby trwale usunąć pliki z konta Dysku Google

ŹRÓDŁO: Google.com